Trzon5.gif (10248 bytes)

Az ido rövid története

 

A Föderáció megalapítása - s egyben bármiféle közös idomérés bevezetése - elott a csillagközi utazók más és más idoméro rendszereket használtak. (A terrai-ak például a Gergely-naptárt, a vulkániak a sajátjukat.)

A kezdetekben a Föderáció maga is a Gergely-naptárat használta, így átvévve a "földi" szokásokat, mint például a standard nyelv kérdésben is. Sajnos ez a rendszer nagymértéku nemtetszést váltott ki a tagok között, egyrészrol a különbözú bolygók naphosszának különbsége, másrészrol pedig a Warp-utazás fizikai tulajdonságai miatt. (Egyébként elképzelhetjük a vulkániak reakcióját egy olyan naptárra, amelyben 30 és 31 napos hónapok váltják egymást, és még egy 28 napost is véletlenszeruen a közepébe szúrnak - ugye nem hangzik logikusnak?)

A CsillagFlotta bürokratáinak tehát ki kellett dolgozniuk siietve egy új rendszert - amely egyik népnek sem lenne zavaró és egyben minden eddigitol különbözne - a sértodések elkerülése végett. Így hát 2162. január 4-én (csupán néhány hónappal a Föderáció megalapítása után) bevezették a "CsillagIdo" rendszerét, mely szerint CsilagIdo öt egységgel nott minden Terrai nap elteltével. Ez politikailag is helyes döntésnek tunt, hiszen elismerte a Föld vezeto szerepét az új rendszerben, és minden baráti világ könnyuszerrel igazíthatta magát az új idoszámítási rendszerhez, csupán néhány egyszeru matematikai muvelettel.

A döntés politikailag helyes volt, ám számtanilag egyre nehezebben követhetové vált. Mert amikor 2167. június 27-én a CsillagIdo 10000-hez értek, újra 0000-ra váltottak a naptárak. Az CsillagIdok elso csoprtját ezentúl nulladik sorozatú CsillagIdoknek nevezték, jelölésük pedig: [0]1234, az új sorozat lett pedig az egyes, jelölésük tehát: [1]1234. Ez a felesleges és ésszerutlen nullázás tehát minden öt és fél évben megtörtént, egészen 2266-ig, amikor is a tizenkilencedik sorozat indult.

Miután a Föderáció immáron túlélt több mint egy évszázadot - azaz történelme is volt, a korábbi CsillagIdokre való utalás egyre gyakoribbá vált. Ebben az évben tehát a CsillagFlotta bizottságot hívott össze, hogy eldontse a CsillagIdo mérésének további sorsát. A bizottság 2267-ben úgy döntött, hogy a rendszer megmarad, csupán sebessége lassul le 0.1 (!) egységre naponta. Ez azt okozta volna, hogy amíg az elozo sebesség mellett 5 és fél év alatt pergett le 9999 egység, most ez 2 és fél évszázadba telt volna.

A bizottság döntései közé tartozott az is, hogy az új rendszert eloször tesztnek vetik alá, amely [19]7340-tol [19]7840-ig tart majd. Így 2270. január 26-tól 2283. október 5-ig - 5000 napig ez használták. Ez a rendszer különösen népszerutlennek bizonyult, mivel az egész szám után, a tizedesjelet még sok szám követte, ha a nap egy pontos idoszakára utaltak, vagy ha egy korábbi CsillagIdo-t kellett átszámítani. A Föderáció legnehezebb népe, a terraiak pedig egész egyszeruen már megszokták a napi öt egységes számolást és nehezen akalmazkodtak.

Ezen körülmények eredményeként 2280-ban (CSI [19]7840], a tesztidoszak befejezése után a bizottság úgy döntött, hogy ez a rendszer nem felel meg az elvárásoknak, és egy még újabb, még modernebbre van szükség, amely ezen feltételek mellett is kompatibilis(abb) a régivel. Így bevezették a 0,5 egység/nap rendszert, amellyel kiküszöbölték mindkét elozo rendszer hibáit.

A 9999 egység több, mint ötven évig tartana, és az földi napok öt egységre való bontása is megmaradna. Ez a rendszer CSI [19]7840-tól lett bevezetve.

Az ido múlásával és a csillaghajók küldetéseinek növekedésével furcsává vált, hogy idomérésük egy olyan bolygóéhoz igazodjon, amellyet néha évekig nem is láttak. Az évek számlálásához való illeszkedés még mindig logikusnak tunt, de a huszonnégy órás napi ciklushoz való igazodás sok helyen okozott problémát - különösen a különbözo bolygók körül keringo állomásokon, ahol a bolygó naphosszát kell követni. (Így például a Deep Space Nine állomáson is, ahol a bajori 26 órás naphoz igazodva élnek az állomás lakói.)

2318-ban tehát - valamivel több, mint 150 évvel a Föderáció megalapítása után - a Föderáció tanácsa úgy döntött, hogy a csillagido rendzserét úgy kell megváltoztatni, hogy az illeszkedjen a földi évek hosszához, ám a napok hosszához képest is rugalmas lehessen. Az 1000 egység/év rendszerét választották tehát. Ám mivel ez a számlálás szinte lehetetlenné teszi a terraiaknak a nap idoszakának pontos és azonnali számlálást, a földiek még napjaikban is szivesebben használják a tradicionális óra/perc/másodperc számlálást.

Így hát a [20]5006.0-as csillagidonél, - ami 2323. január elsejére esett, a CsillagIdo [21]00000,0 lett. Pontosan ugyanebben az idoben a CsillagFlotta összes hajója, állomása átváltott az új típusú naptárra. Ez a rendszer van jelenleg is életben. (CSI [21]49000 2371/01/01)


Porkoláb Péter

 

TREK IS MANIA 1997
Star Trek and related marks are trademarks of Paramount Pictures.
Trek Is Mania, TrekZONE, Fascination are for
the sole use of the Hungarian Star Trek Fan Club.
The Hungarian Star Trek Fan Club is a non-profit fan-organization.