A Bolygók Egyesült Föderációjának biztonságpolitikája


A USS Árpád biztonsági tisztjeként nekem jutott az a feladat, hogy bemutassam a legénységnek a UFP biztonságpolitikáját.

Először is: miért van szükség biztonságpolitikára? Elsősorban azért, hogy megvédjük magunkat, másodsorban pedig azért, hogy másokat megvédjünk, óvjunk - magunktól. Meg kell védenünk magunkat, mert a világűr nem csak békeszerető és felvilágosult lényekkel, fajokkal van tele, hanem agresszív, háborúskodó, a diplomáciát hírből sem ismerőkkel is találkozunk. A biztonságpolitika legszembetűnőbb megnyilvánulásai az űrhajókon, űrállomásokon szolgálatot teljesítő biztonsági tisztek. Az ő feladatuk, hogy legénységüket megvédjék mindenféle támadástól, illetve a kockázatos küldetések során ők biztosítják a helyszíneket. A biztonsági tiszteknek el kell sajátítaniuk a Csillagflotta minden fegyverének kezelési ismereteit, de ezen felül ismerniük kell a főbb idegen hatalmak fegyvereit is. Közelharcképzésben is részesülnek arra az esetre, ha a betolakodók fegyvertelenül érnék őket.

A biztonsági tisztek után a legfontosabbak a csillaghajók, bázisok fegyverrendszerei. A fézerágyúk, foton- és kvantumtorpedók manapság - sajnos - a mindennapos felszerelési tárgyak közé tartoznak egy csillaghajón. A fegyvereken kívül azonban igen nagy szerepet játszanak az elhárító pajzsok is. Nélkülük az ellenség egyetlen jól irányzott lövése megsemmisíthetné a legkorszerűbb fegyverekkel ellátott hajót is.

A rengeteg fegyver és biztonsági tiszt ellenére a UFP mindig is a diplomáciai megoldásokra törekedett. A legjobb példa erre talán a Khitomeri Békekonferencia. A Föderáció és a Klingon Birodalom évtizedek óta harcban állt egymással, még ha ez a harc nem is mindig volt nyilvánvaló.

A hosszú hidegháború végén a Klingon Birodalom a Praxis felrobbanásakor akkora veszteségeket szenvedett, hogy a Csillagflotta könnyűszerrel lecsaphatott volna és eltörölhette volna a Birodalmat. Ehelyett a tárgyalásokhoz folyamodtak, és békét kötöttek.
Jöttek azonban az új fenyegetések. A ferengik állandó kalóztámadásai sok gondot okoztak. A kardassziaiakkal szintén több éves háborúskodás után kötöttünk békét. Ám ez a béke nem sikerült túl jól. A létrejött új határon lévő kolóniák némelyike a rossz oldalra került: föderációs telepek Kardassziába és vice versa. A szerződéssel egyet nem értőkből alakult meg a maquis nevű gerillaszervezet, mely a kardassziai hatalom megdöntésére törekszik. A Föderációnak ezentúl velük is számolnia kell.

Minden korábbinál nagyobb veszélyt jelentett a Borg. Ez a "faj" a Delta Kvadránsból már sok száz értelmes faj elpusztításáért, asszimilálásáért felelős. Nem lehet a diplomácia eszközeivel hatni rájuk. Csakis a nyers erő, ami megállíthatja őket. Vagy az sem. A Wolf 359-nél elszenvedett veszteség (39 hajó, kb. 11000 fő), majd később a Föld mellett vívott ütközet komoly gondot jelentettek a Föderációnak, de tágabb értelemben az egész kvadránsnak. Szerencsére sikerült izolálni őket, de veszteségeink óriásiak. Az ütközetek tapasztalatait fegyelembe véve új fegyverrendszereket és harci eljárásokat kell kidolgoznunk. Az első lépéseket megtettük a Defiant megalkotásával. Ha lehet, akkor még a borgnál is nagyobb fenyegetést jelent a Gamma kvadránst uraló Dominion. Amióta a bajori stabil féreglyukat felfedeztük, és átjárunk a "másik oldalra" - 70000 fényévnyire a Gamma Kvadránsba - azóta egyre nyilvánvalóbb, hogy a Dominion nem fog megállni a saját kvadránsában. Birodalmuk egy abszolutisztikus rendszer, melyet csupán a félelem, a megtorlástól való rettegés tart össze. Ha nem engedelmeskedsz, akkor odaküldik a genetikailag direkt harcosnak tervezett Jem'Hadart és megsemmisítenek. A Dominion hódításai során igen jól alkalmazza az "Oszd meg és uralkodj" elvet. Elég, ha csak a Kardassziával kötött szövetségükre gondolunk. El kell gondolkoznunk azon, hogy meddig tudjuk feltartóztatni ezt a kegyetlen hatalmat, akár úgy is, hogy szövetségre lépünk a klingonokkal és a romulánokkal. Lehet, hogy eljön az az idő, amikor be kell zárni, robbantani a féreglyuk felénk eső végét.

Említettem, hogy fontos a mások megvédése magunktól. Mire gondolok? A Föderáció benemavatkozási politikájára, azaz a Prime Directive-re. A Föderáción kívüli, warp-technológia előtti civilizációkkal tilos a kapcsolatfelvétel. nem avatkozhatunk be, még ha élet-halál kérdésről van is szó. Nem adhatunk át föderációs technológiát. Ez elsősorban a civilizációs ugrás, illetve sokk elkerülése végett van így, másodsorban pedig azért, hogy nehogy ellenünk fordítsák saját technológiánkat. Persze, amint egy bolygó belép a saját warp-korszakába, a kapcsolatfelvétel lehetséges.

Röviden ennyit szerettem volna elmondani. A biztonságpolitikának még rengeteg megnyilvánulásával találkozhatunk, és talán még nagyobb az a hányad, amelyet soha nem látunk.

Ők a különleges beépített ügynökök, de róluk már egy másik jelentés készül.


Sir Benei